całuj tych, którzy na to zasługują

Temat: Rejestracja moto z zagranicy - aktualne procedury TUTORIAL

Oj, ja mam podobnie na mojej wyspie. Dokument jest jednocześnie umową jak i dowodem rejestracyjnym. Przy sprzedaży na odwrocie wpisuje się dane nowego właściciela, wrzuca się do skrzynki przed urzędem bądź wysyła pocztą - za dwa dni nowy dokument poczta bez opłat i biegania. Dodatkowo nie ma żadnych badań technicznych więc to wszystkie formalności do których nowy szczęśliwiec jest zobowiązany.

Ale tutaj mój problem - wracam do ojczyzny. Po przeczytaniu nadal nie wszystko jest jasne.
Jak wynika z powyższego umowy kupna nie posiadam. Czy dowód rejestracyjny wystarczy?
Moto posiadam (w momencie rejestracji będę posiadał) 11 miesięcy - czy będę musiał płacić cło? Pytanie może do Suzina czy Jaroza - obydwaj dokonali tego samego.
Jaki podatek będę musiał zapłacić - moto zakupiłem z adresem angielskim.
Czy kolejność odwiedzania urzędów to us - przegląd - urząd miasta ?

Dzięki za pomoc

to więc tak.
umowa kupna/sprzedaży być musi. mało tego przetłumaczona przez tłumacza przysięgłego. i nie jest ważne jak dawno temu zakupiono sprzęta i czy jest zarejestrowany na ciebie czy też nie. ja napisałem umowę k/s sam i to dwujęzyczną, tak więc problem z głowy. jak nie ma umowy to żaden urząd ci nic nie zrobi.
dowód rejestracyjny przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego + oryginał
cło takiego czegoś nie ma w ramach UE. mówisz Jersey jest poza UE ale jest w UK. tu ci nie pomogę, bo nie wiem. wiem, że przywożąc z UK nie ma cła.

kolejność załatwiania formalności:
1. cło (jeśli dotyczy)
2. badania techniczne wykonane przez upoważnioną stację (nie każda), opłata ok130 PLN. nie wiem jak jest teraz, ponoć mieli uznawać badania z kraju poprzedniej rejestracji. potrzebne dokumenty: dowód rejestracyjny brytyjski + tłumaczenie
3. US gdzie należy opłacić podatek VAT lub uzyskać zwolnienie z tego podatku. obie opcje płatne. opcja 1: 22% z ceny zakupu powiększonej o cło; 2 opcja: ok.180PLN.
potrzebne dokumenty. dowód rejestracyjny + jego tłumaczenie, umowa K/S lub faktura zakupu i tłumaczenie, badania techniczne. po 1 tygodniu od złożenia dostajesz decyzję o zwolnieniu z Vatu (w przypadku sprzęta używanego z EU). to w US na podstawie twojego dowodu rejestracyjnego decyduje czy jest to mienie przesiedleńcze czy nie. ja miałem jako mienie przesiedleńcze, lecz nie ma to wpływu na nic. nie chcę pisać o numerach dokumentów bo nie wiem czy te same wzory jeszcze obowiązują.
4. wydział komunikacji stosowny do miejsca zamieszkania. składasz wniosek o rejestrację i czekasz. konieczne dokumenty: to tak jak w US plus dodatkowo decyzja z US o VAT oraz dowód osobisty z polskim meldunkiem. opłata, nie pamietam dokładnie, chyba 78 PLN za wydanie tablic rejestracyjnych.
5. w dniu kiedy otrzymasz tablicę rejestracyjną i dowód, a będzie to dowód miękki, gonisz do ubezpieczyciela, aby ubezpieczyć motocykl. musi być ta sama data rozpoczęcia ubezpieczenia co I rejestracji w kraju. inaczej są kłopoty. potrzebne dokumenty: nowy dowód rejestracyjny.
6. po ok. 1 miesiacu odbierasz właściwy dowód rejestracyjny. potrzebne dokumenty: dowód rejestracyjny tymczasowy i tablice rejestracyjne (brytyjskie) do oddania. zamiast tablic wystarczy oświadczenie o ich zniszczeniu.
KONIEC
inna opcja jest taka, że jeździsz na brytyjskich numerach, ale warunkiem jest opłacanie na terenie UK składek ubezpieczenia. jeśli nie będziesz wyjeżdżał na wyspy to nie musisz mieć MOT'u. badania możesz zrobić w Polsce, z tym, że na podstawie odrębnego dokumentu. MZ jest to dobra opcja, bo jak weźmiesz pod uwagę fakt, że za full comprehensiv zapłacisz ok 110 funtów. w polsce nie wykupisz ubezpieczenia o takim zakresie. OC ok. 100 PLN + AC 15 do 25% wartości pojazdu (zależy od ubezpieczyciela) i to nie każdy chce ubezpieczać pojazdy starsze jak 10 lat. dowiedz się u brytyjskiego ubezpieczyciela ile kosztuje ubezpieczenie na UE i jak długo obowiązuje poza wyspą, bo wiem że są jakieś limity czasowe. ma to ten plus, że możesz ubezpieczyć sobie na 1/2 roku czyli czas kiedy jeździsz. w polsce taka opcja jest niedostępna.
ŁATWIEJ BYŁO KUPIĆ I ZAREJESTROWAĆ TAM NIŻ W KOCHANEJ OJCZYŹNIE.
Źródło: konop25.nazwa.pl/virago.com.pl/viewtopic.php?t=3888